AktualnościNewsy

Ponad 3 miliony zgonów rocznie z powodu alkoholu i narkotyków

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowy raport, który rzuca światło na poważne konsekwencje zdrowotne związane z używaniem alkoholu i narkotyków. Każdego roku na całym świecie umiera ponad 3 miliony osób z powodu substancji psychoaktywnych – 2,6 miliona zgonów związanych jest z alkoholem, a 0,6 miliona z narkotykami. Co więcej, zdecydowana większość tych zgonów występuje wśród mężczyzn.


Raport WHO „Globalny stan alkoholu i zdrowie oraz leczenie zaburzeń związanych z używaniem substancji” podsumowuje dane z 2019 roku, pokazując, że około 400 milionów ludzi zmaga się z zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu., a z tego liczba osób z zależnością alkoholową wynosi 209 milionów.

Konsekwencje zdrowotne i społeczne

Spożywanie alkoholu i narkotyków poważnie szkodzi zdrowiu, zwiększając ryzyko przewlekłych chorób, zaburzeń zdrowia psychicznego oraz prowadząc do milionów zgonów, które mogłyby być uniknięte. „Używanie substancji nie tylko wpływa destrukcyjnie na zdrowie jednostki, ale także obciąża rodziny i społeczności, zwiększając ryzyko wypadków, urazów i przemocy” – podkreśla dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. „Musimy pilnie podjąć odważne działania, które zmniejszą negatywne skutki zdrowotne i społeczne spożywania alkoholu oraz uczynią leczenie zaburzeń związanych z używaniem substancji dostępnym i przystępnym.”

Trendy w spożyciu alkoholu

Mimo niewielkiego spadku średniego spożycia alkoholu na mieszkańca z 5,7 litra w 2010 roku do 5,5 litra w 2019 roku, liczba zgonów związanych z alkoholem wciąż jest niepokojąco wysoka, szczególnie w regionach europejskim i afrykańskim. Najwyższe wskaźniki zgonów na litr spożywanego alkoholu występują w krajach o niskich dochodach.

Spożycie alkoholu wśród dorosłych, które średnio wynosi 27 gramów czystego alkoholu dziennie (około dwóch kieliszków wina lub dwóch butelek piwa), wiąże się z dużym ryzykiem problemów zdrowotnych. W 2019 roku 38% osób pijących intensywnie piło co najmniej 60 gramów czystego alkoholu na raz – co odpowiada 4-5 kieliszkom wina, butelkom piwa lub porcjom mocnych alkoholi. Wśród młodzieży w wieku 15–19 lat, 23,5% było pijącymi, z najwyższymi wskaźnikami w Europie (45,9%) i Amerykach (43,9%).

>>czytaj także: Kalcytonina – czym jest ten hormon i za co odpowiada? Najważniejsze informacje i ciekawostki, które musisz wiedzieć

Luka w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji

Choć istnieją skuteczne opcje leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji, dostęp do nich pozostaje niewystarczający. W 2019 roku odsetek osób korzystających z usług leczenia wahał się od mniej niż 1% do maksymalnie 35% w raportujących to krajach. Wiele krajów nie dysponuje oddzielnym budżetem na leczenie, a wsparcie w formie grup wsparcia jest często niedostępne.

Działania na rzecz poprawy

Aby zredukować obciążenie zdrowotne i społeczne związane z używaniem substancji, konieczne jest podjęcie działań w kilku kluczowych obszarach. WHO zaleca:

  • Zwiększenie świadomości poprzez globalną kampanię rzeczniczą.
  • Wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej i społecznej w zakresie zapobiegania i leczenia.
  • Rozbudowę szkoleń dla pracowników ochrony zdrowia.
  • Kontynuowanie realizacji Globalnego Planu Działań w Zakresie Alkoholu 2022-2030.
  • Przyspieszenie międzynarodowych działań na rzecz budowania zdolności i transferu wiedzy.
  • Angażowanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego i osób z doświadczeniem życiowym.
  • Poprawę systemów monitorowania i zdolności badawczej.
  • Zwiększenie mobilizacji zasobów i innowacyjnych mechanizmów finansowania.

Podjęcie tych działań jest kluczowe dla budowy zdrowszego i bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *