Aktualności

Czy da się uniknąć chorób? Masz bardzo duży wpływ na swoje zdrowie!

Regularna aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i zarządzaniu chorobami niezakaźnymi (NCD). Osoby, które spełniają zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, mają o 20-30% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci. Moglibyśmy zapobiec około 7-8% wszystkich przypadków chorób sercowo-naczyniowych, depresji, demencji oraz około 5% przypadków cukrzycy typu 2, gdyby ludzie byli bardziej aktywni. Te choroby niezakaźne wpływają nie tylko na indywidualne osoby i ich rodziny, ale także obciążają system opieki zdrowotnej i społeczeństwo jako całość.

>>czytaj także: Aktywność fizyczna w pracy – czy to wystarczy, aby być zdrowym?

Korzyści z aktywności fizycznej nie ograniczają się do zdrowia fizycznego; ma ona także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, zapobiegając spadkowi funkcji poznawczych oraz objawom depresji i lęku. Poprawia także wyniki edukacyjne dzieci, pomaga utrzymać zdrową wagę i ogólne dobre samopoczucie.

>>czytaj także: Cel 10 tysięcy kroków dziennie – Czy znasz ten mit i slogan marketingowy?

Różne formy aktywności fizycznej, takie jak spacerowanie, jazda na rowerze (w tym także inne formy mobilności, jak hulajnogi czy wózki inwalidzkie) oraz sport i rekreacja aktywna, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia. Spełnienie zalecanych poziomów aktywności fizycznej, w tym u kobiet w ciąży i po porodzie oraz osób z przewlekłymi schorzeniami lub niepełnosprawnością, przynosi znaczne korzyści zdrowotne, w tym:

  • Zapobieganie i pomoc w zarządzaniu chorobą wieńcową, nadciśnieniem i cukrzycą typu 2.
  • Zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, w tym piersi i jelita grubego.
  • Zmniejszenie objawów depresji i lęku.
  • Poprawę zdrowia mózgu, w tym funkcji poznawczych i wyników akademickich.
  • Wzmocnienie mięśni i kości.
  • Zapobieganie upadkom u osób starszych.

>>czytaj także: Czy aktywność fizyczna wpływa na geny? Ważne odkrycia naukowe

Promowanie większej aktywności fizycznej przynosi korzyści nie tylko zdrowotne, ale także społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Na przykład, chodzenie i jazda na rowerze mogą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i hałas oraz przyczynić się do tworzenia zdrowych środowisk. Zwiększona aktywność sportowa może również integrować społeczności i rozwijać cenne umiejętności życiowe.

>>czytaj także: Metoda Hakomi – terapeutyczne połączenie mindfulness i pracy z ciałem

Powyższy artykuł został napisany na podstawie wydania oficjalnego przez WHO – Global status report on physical activity 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *