Newsy

WHO ostrzega przed fałszywymi lekami dla cukrzyków i osób odchudzających się

20 czerwca 2024 – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała alert dotyczący fałszywych semaglutydów, leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości w niektórych krajach.


Alert dotyczy 3 fałszywych partii leków z klasy semaglutydów (marka Ozempic), które zostały wykryte w Brazylii w październiku 2023 roku, w Wielkiej Brytanii w październiku 2023 roku oraz w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2023 roku. Globalny System Nadzoru i Monitorowania WHO (GSMS) od 2022 roku rejestruje wzrost liczby zgłoszeń dotyczących fałszywych produktów semaglutydowych we wszystkich regionach geograficznych. Jest to pierwszy oficjalny komunikat WHO po potwierdzeniu niektórych zgłoszeń.

„WHO zaleca pracownikom służby zdrowia, organom regulacyjnym oraz społeczeństwu, aby byli świadomi tych fałszywych partii leków” – powiedziała dr Yukiko Nakatani, asystent dyrektora generalnego WHO ds. dostępu do leków i produktów zdrowotnych. „Wzywamy zainteresowane strony do zaprzestania stosowania podejrzanych leków i zgłaszania spraw do odpowiednich organów”.

Braki w zaopatrzeniu i wzrost fałszerstw

Semaglutydy, w tym fałszywe produkty, są przepisywane osobom z cukrzycą typu 2 w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Semaglutydy zmniejszają także ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Większość produktów semaglutydowych należy wstrzykiwać pod skórę co tydzień, ale są one również dostępne w postaci tabletek przyjmowanych doustnie codziennie. Leki te, oprócz obniżania poziomu cukru we krwi, tłumią apetyt, co sprawia, że są coraz częściej przepisywane na odchudzanie w niektórych krajach.

>>czytaj także: Kalcytonina – czym jest ten hormon i za co odpowiada? Najważniejsze informacje i ciekawostki, które musisz wiedzieć

WHO obserwuje rosnące zapotrzebowanie na te leki oraz zgłoszenia dotyczące fałszerstw. Fałszywe produkty mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie; jeśli leki nie zawierają niezbędnych składników, mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych wynikających z niekontrolowanego poziomu glukozy we krwi lub wagi. W innych przypadkach, w urządzeniu do wstrzykiwań może znajdować się inny, nieujawniony składnik aktywny, np. insulina, co prowadzi do nieprzewidywalnego zakresu ryzyk zdrowotnych lub powikłań.

Semaglutydy nie są częścią zaleceń WHO dotyczących leczenia cukrzycy z powodu ich wysokich kosztów.

Bariera kosztowa sprawia, że produkty te są nieodpowiednie dla podejścia zdrowia publicznego, które ma na celu zapewnienie jak najszerszego dostępu do leków na poziomie populacyjnym oraz osiągnięcie równowagi między najlepiej ustalonym standardem opieki a tym, co jest wykonalne na dużą skalę w warunkach ograniczonych zasobów. Istnieją również bardziej przystępne opcje leczenia cukrzycy, które mają podobne działanie do semaglutydów w zakresie poziomu cukru we krwi i ryzyka sercowo-naczyniowego.

>>czytaj także: Co to jest karagen? Karagen i jego negatywny wpływ na zdrowie

WHO pracuje obecnie nad szybkim przewodnikiem doradczym dotyczącym możliwego stosowania agonistów receptora GLP-1, w tym semaglutydów, w leczeniu otyłości u dorosłych oraz jako część bardziej kompleksowego modelu opieki. Termin GLP-1 RAs oznacza agonistów receptora peptydu podobnego do glukagonu-1, do których należy semaglutyd, klasa leków stosowanych w leczeniu cukrzycy w celu obniżenia poziomu cukru we krwi i wspomagania utraty wagi.

Działania

Aby chronić się przed fałszywymi lekami i ich szkodliwymi skutkami, pacjenci korzystający z tych produktów mogą podjąć takie kroki, jak zakup leków na receptę od licencjonowanych lekarzy i unikanie kupowania leków z nieznanych lub niezaufanych źródeł, np. tych dostępnych online.

Osoby powinny zawsze sprawdzać opakowania i daty ważności leków podczas zakupu oraz stosować produkty zgodnie z zaleceniami. W przypadku wstrzykiwanych semaglutydów pacjenci powinni upewnić się, że są one przechowywane w lodówce. Wszystkie zgłoszenia dotyczące fałszywych leków można przesyłać do WHO za pośrednictwem.

źródło: https://www.who.int/news/item/20-06-2024-who-issues-warning-on-falsified-medicines-used-for-diabetes-treatment-and-weight-loss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *